Advertisements
Авто мото

Бившиот Ф1 пилот Марк Вебер му направи претпремиерно сефте на новото Porsche 911

Претпремиерните промоции на новиот модел на Porsche 911, кога неговата промоција се брои речиси во часови, не запираат. Овој пат, автомобилскиот гигант својот нов убавец му го даде да го сефтоса на бившиот Формула 1 пилот Марк Вебер.. Друштво му правеше инженерот на новата 911-ка, Огуст Ахлајтнер.

„Со еден збор, фантастичен е“, вели поранешниот тркач на Williams и Red Bull Racing, додавајќи: „Има толку многу позитивни моменти. Како на пример тоа што проширената предна оска дава подобри перформанси во свиоците и влегувањето во свиокот станало уште попрецизно“.

„Различната големина на предните и задните тркала прават голема разлика во стабилноста при брзо менување насока. Што се однесува до дизајнот, многу ми се допаѓа – многу е јасен и е типично порше“, вели Вебер.

Advertisements

Најпопуларно

To Top