Видео

Топчагиќ грмеше по улици: Со оваа српска песна се славаше падот на Ердоган во Истанбул (видео)

Градоначалничкиот кандидат на партијата од Реџеп Тајип Ердоган, АКП, бившиот премиер Бинали Јилдирим, доживеа изборен пораз на локалните избори во Турција за градоначалничката функција на Истанбул. Јилдирим на прегласувањето во Истанбул со 770.000 гласа разлика загуби од опозиционерскиот кадндат Екрем Имамоглу, кандидат на републиканската народна партија.

Падот на Едроган предизвика голема еуфорија во Истанбул каде имаше и големо славје. На твитер се појави и видео од прославата на кое може да се слушне како се слави и со песната „Јутро је“ од српската пејачка Нада Топчагиќ.

Advertisements
To Top